Kezdőlap > Aktuális hírek, események > Visszatekintő > Tiszán innen tábor a Művelődési Központban

Tiszán innen tábor a Művelődési Központban

Hagyományainkhoz híven, június utolsó hetében könyvtáros-múzeumos-kézműves tábort hirdettünk alsó tagozatos gyerekeknek. Idén a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatása segített minket abban, hogy képzett népművészek vezetésével ismerkedjenek meg a táboros gyerekek népi kismesterségekkel. Így fogadhattuk intézményünkben Hornyákné Sila Katalin fazekast, Juhászné Hidvégi Edit mézeskalácskészítőt, Antal Borbála szalma- és csuhéfonót, Kerékgyártó Emese népi bútorfestőt.

A tábor központi eleme a Tisza, a víz, a hal, erről szóltak naponta a dalok, mesék, játékok, ebben a témában készültek az alkotások.

Székácsné Tálas Gabriella tolmácsolásában gyönyörű népdalokat, népmeséket hallgathattak a gyerekek, tábordalt tanultak: Weöres Sándor Nyári este című megzenésített versét, melyet minden nap indításaként közösen elénekeltek Kovács Andrásné, Liza néni különleges hangszerkíséretével. Megtudták, hogyan irányította Jézus a Tiszát a medrében, hogyan lesz a búzából kenyér. És persze mindent a halakról, halászokról, sellőkről… A hagyományos népi életmódot és háztartási eszközöket a Házi áldás című saját mesénk hozta közelebb. Volt napi torna és napi játék Kovács Andrásné Liza és Bihari Böbi vezetésével: népi kirakók, üveggolyózás, vizes fantáziajátékok. Megismerkedtünk a régi kanyargós Tiszával és azzal a gazdag vízi élettel, amit az biztosítani tudott az Alföldön lakóknak. Bemutatkoztak a leggyakoribb tiszazugi halak, és sokat beszélgettünk azokról a módokról, amiket a kifogásukra fejlesztettek ki őseink.

A foglalkozásokon festettünk fa halakat, lett belőle kulcstartó. J Batikoltunk pólót és tengert, agyagoztunk csónakot, halat, csigát, csuhéból készült szitakötő, és persze díszítettünk sok-sok hal formájú mézeskalácsot… mint egykor rég.

A tábort a közös dalunkkal búcsúztattuk, melyet a szülőknek is előadtunk. Rendeztünk egy mini kiállítást is, ahol  a gyerekek nagy örömmel mutatták meg a héten készült munkáikat.

Köszönjük a résztvevőknek a lelkesedést, a foglalkozásvezetőknek a szakmai hozzáértést, a sok jókedvet.

Találkozunk jövőre is!

Támogató: Kulturális és Innovációs Minisztérium